top of page

Doradztwo w zakresie zdrowia

Opieka nad osobą starszą to czasami nie lada wyzwanie i próba swojego charakteru. Przy odpowiednim podejściu do seniora, daje również dużo satysfakcji. Jeżeli poniższe cechy opisują Twoją osobowość, to praca znaleziona za pośrednictwem naszej agencji powinna być dla Ciebie prostsza.

Cechy opiekuna osoby starszej

 

Łatwość w nawiązywaniu kontaktu – to kluczowa cecha. Na Twojej drodze spotkasz różne osoby, z różnymi osobowościami. Dobry kontakt będzie potrzebny nie tylko w relacji z seniorem, ale również z jego dziećmi i wnukami.

 

Zdolność adaptacji – każdy senior ma swoje przyzwyczajenia i wyrobione rytuały, które realizuje w ciągu dnia. Zdolności adaptacyjne w nowej sytuacji będą korzystne zarówno dla Ciebie, jak również dla seniora.

 

Cierpliwość – kolejna kluczowa cecha opiekuna. Opiekun z Ukrainy poszukujący pracy w Niemczech, za pomocą naszej agencji musi być cierpliwy. Praca z seniorem może okazać się dla Ciebie wyzwaniem. Może zdarzyć się bunt przy przyjmowaniu leków, przy posiłkach. Dlatego z należytym szacunkiem i troską musisz namówić podopiecznego do wykonania tych czynności.

 

Empatia i szczerość – Senior może mieć obawy przed kontaktem z nową osobą. Dzięki empatii łatwiej Ci będzie nawiązać bliską więź z osobą starszą. A szczery uśmiech na twarzy i życzliwość w stosunku do seniora ułatwi wzajemne relacje. Dla osoby starszej otrzymane ciepło od drugiego człowieka jest bardzo ważne. Często zmagają się z samotnością.

 

 

Jak wygląda dzień pracy opiekuna osoby starszej.

 

Obowiązki w pracy opiekuna w znacznym stopniu zależne są od stanu zdrowia podopiecznego. W planowaniu zajęć bierzemy również pod uwagę przyzwyczajenia danego seniora, żeby czuł się komfortowo. Poniżej przykładowo prezentujemy dzień z pracy opiekuna:

  1. Poranna toaleta - w zależności od stanu zdrowia pacjenta. Czasami tylko asystuje się podczas kąpieli, osobę leżącą trzeba umyć i ubrać w łóżku.

  2. Leki – zgodnie z zalecaniami.

  3. Przygotowanie śniadania i wspólna konsumpcja. Do obowiązków opiekuna należy również robienie zakupów oraz sprzątanie, pranie i prasowanie. Są to obowiązki które są wykonywane przeważnie po śniadaniu, kiedy senior odpoczywa, ogląda telewizję lub czyta książki. W ustalonych godzinach przygotowuje i podaje obiad. Opiekun musi również pamiętać o regularnym podawaniu płynów.

  4. W godzinach popołudniowych przeważnie opiekun ma czas wolny. W tym czasie senior zajmuje się swoimi ulubionymi zajęciami, odwiedza go ktoś z rodziny, bądź ucina sobie drzemkę.

  5. Kolacja i wieczorna toaleta – na godzinę 18 – 19tą przypada przygotowanie i podanie kolacji. Po posiłku pomagamy przy czynnościach wieczornej toalety oraz w położeniu się do łóżka.

Powyżej w skrócie opisaliśmy dzień pracy opiekuna osoby starszej.

 

Choroby osób starszych.

 

 

Choroby wieku podeszłego to schorzenia diagnozowane coraz częściej u starzejącej się populacji Europy. Wzrasta liczba osób dożywająca późnej starości, w związku z czym pojawia się więcej dolegliwości, doprowadzających do mniejszych bądź większych problemów w funkcjonowaniu w życiu codziennym. Seniorzy skarżą się coraz częściej na problemy z pamięcią, wahania nastroju, problemy ze wzrokiem i słuchem, dolegliwości sercowe, układu krążenia oraz problemy z oddychaniem. Według badań jedynie od 5 do 10% seniorów nie zmaga się z żadnymi chorobami.

 

Najczęściej występujące choroby osób starszych:

  • Choroba Alzheimera – objawia się utratą pamięci, zdolnością rozumowania i orientacji. Jest jedną z najczęstszych chorób występujących w podeszłym wieku. Ważną rolą opiekuna będą ćwiczenia usprawniające pamięć podopiecznego. Należy powtarzać dane dotyczące tożsamości chorego oraz jego rodziny. Pomocnym jest przeglądanie albumów ze zdjęciami oraz wspominanie przeszłości.

  • Choroba Parkinsona - jest to choroba układu nerwowego. Objawy to drżenie rąk i zaburzenia mowy. Liczba osób zdiagnozowanych na chorobę Parkinsona ciągle wzrasta. Osoba z chorobą Parkinsona wymaga pomocy w codziennych czynnościach, takich jak przemieszczanie się ubieranie się czy jedzenie. Nie powinny przenosić żadnych przedmiotów, w szczególności szklanek i talerzy. Opieka nad osobą chora wymaga cierpliwości, opanowania i wyrozumiałości. Ważne są również regularne ćwiczenia.

  • Nadciśnienie tętnicze – najczęściej diagnozowane schorzenie układu sercowo-naczyniowego. Wraz z wiekiem wzrasta częstotliwość występowania schorzenia, w związku z zwiększającą się sztywnością naczyń, oraz zaburzeniem regulacji wydalania sodu. Inne schorzenia układu krążenia to choroba niedokrwienna serca, przewlekła niewydolność serca oraz wady serca. Rolą opiekuna i rodziny jest zmiana stylu życia chorego. Regularna aktywność fizyczna, zmiana diety, ograniczenie spożywanie soli, czerwonego mięsa oraz nasyconych kwasów tłuszczowych, rzucenie palenia oraz maksymalnie ograniczyć spożywanie alkoholu.

  • Nowotwory - Ponad 60% chorych na nowotwory w Europie to osoby powyżej 65 roku życia. Najczęściej występują: rak płuc, rak prostaty oraz rak piersi. Z nowotworów przewodu pokarmowego najczęściej występują: rak przełyku, nowotwory żołądka, trzustki i jelita grubego. Inne często diagnozowane nowotwory u seniorów to: rak nerki i pęcherza moczowego czy rak skóry. Opieka nad seniorem z chorobą nowotworową jest kwestią indywidualną, w zależności od stadium choroby i zgodną ze ścisłymi zaleceniami lekarza prowadzącego.

  • Cukrzyca – u osób starszych może przebiegać bezobjawowo. Ryzyko wzrasta wraz z nadwagą lub otyłością, szczególnie otyłością typu brzusznego, przy zmniejszonej aktywności fizycznej, upośledzeniu funkcji nerek i wątroby. Szacuje się że szczyt zachorowań na cukrzycę typu 2 występuje około 60. roku życia. Najważniejsza w opiece nad cukrzykiem jest znajomość jego schematu leczenia: godziny przyjmowania dawek leku, iniekcji insuliny oraz jej ilości. Ważnym aspektem jest również prawidłowa dieta oraz aktywność fizyczna. Ćwiczenia są dopasowane do ogólnego poziomu sprawności chorego, po konsultacji ze specjalistą.

  • Choroby zwyrodnieniowe stawów – około 50% osób po 50.roku życia zmaga się z tym schorzeniem. Poza leczenie zaleconym przez lekarza, ważne jest zapewnienie niezbędnego wsparcia w pokonywaniu ograniczeń stawowych.

  • Osteoporoza – obniżenie wytrzymałości kości powodujące częstszą łamliwość kości. Aż 20% chorych ze złamaniami kości udowej umiera w ciągu sześciu miesięcy. Do obowiązków opiekuna należeć będzie przygotowywanie posiłków bogatych w wapń, regularne ćwiczenia i lekkie zajęcia sportowe wzmacniające kości i mięśnie. Często chorzy poruszają się o kulach bądź przy pomocy chodzików.

  • Depresja – coraz częściej występujące schorzenie wśród osób starszych. Kobiety chorują dwa razy częściej niż mężczyźni. Obniżenie nastroju, utrata zainteresowań czy nieuzasadniony smutek to objawy charakteryzujące depresję. Samotność jest najczęstszą przyczyną depresji u seniorów. Tak jak w każdym przypadku najważniejsza jest aktywność fizyczna chorego. Przy osobie zmagającej się z depresją, zaleca się umiarkowany wysiłek ze względu na częsty brak energii. Ważny jest tez dobry kontakt z podopiecznym. Uśmiechaj się aby czuł że jest ważny.

Contact Us

Thanks for submitting!

Address:

Business Center , Dubai World Central;

P.O. Box: 713747; Dubai ; UAE

Tel. +971525987119

Email: dubai@aps-bci.com

bottom of page